Slovensko vyhralo European Bowl central a postúpilo na ME do Portugalska

alSlovenská asociácia korfbalu zorganizovala v dňoch 08.- 09. 06. 2013 medzinárodný turnaj European Bowl central, ktorý bol zároveň kvalifikáciou na ME do Portugalska 2014. Na turnaj sa pôvodne prihlásilo 6 tímov, ale z viacerých príčin sa nakoniec nedostavili tímy Írska a Bieloruska. Z tímov Švédska, Škótska, Srbska a Slovenska vzišla trojica postupujúcich.

Pre slovenskú reprezentáciu začala akcia oficiálnym zrazom vo štvrtok. 16 reprezentantov Slovenska absolvovalo dve tréningové jednotky pod vedením trénerov Marcela KavaluTomáša Sonnenscheina. Väčšinu tímu tvorili hráči SKK Dolphins Prievidza, ale v družstve boli aj traja legionári – Alexandra Jamrichová (Belgicko), Denisa Walová a Peter Bušík (obaja Česká rep.). V kádri sa prvýkrát na podujatí organizovanom Medzinárodnou korfbalovou federáciou (IKF) zúčastnili aj hráči z tímu KK SPU Nitra – Peter Levčík a Katarína Mináriková.

Slovensko odštartovalo turnaj v sobotu na poludnie proti papierovo najkvalitnejšiemu súperovi zo Srbska. Stretnutie začalo výborne, keď v piatej minúte svietilo na ukazovateli skóre 3:0. Potom sa začali presadzovať aj hostia, ale domáci si udržovali svoj náskok. V 15. minúte bolo skóre 8:4. V tom momente si srbský tréner zobral oddychový čas, po ktorom sa jeho hráči dokázali v priebehu dvoch minút dotiahnuť na rozdiel jediného bodu. Slováci však opäť zabrali a prvý polčas vyhrali so skóre 12:8. Domáci zachytili nástup aj do druhého polčasu. Dvomi košmi v priebehu minúty zvýšili svoj náskok na 6 bodov, a tento rozdiel sa im podarilo udržiavať počas celého polčasu. Srbskí hráči, väčšina pôvodom basketbalisti (napr. Bojana Jankovič, bývala kapitánka Partizanu Belehrad), čo bolo vidieť najmä pri výškovej prevahe a basketbalovej streľbe, sa nedokázali vyrovnať skvelému výkonu slovenských reprezentantov. Po konečnom výsledku 23:15 vstúpili Slováci do turnaja víťazne a boli jednou nohou kvalifikovaní do Portugalska. V domácom drese podala výborný výkon aj bývalá hráčka Nitry Alexandra Jamrichová.

Vzhľadom na priebeh ďalších sobotňajších zápasov bolo pred zápasom so Škótskom jasné, že v prípade víťazstva je Slovensko nielen kvalifikované na európsky šampionát, ale aj víťazom tohtoročnej edície European Bowl central. Práve tento moment bol veľkou motiváciou pre našich hráčov a hráčky. Do zápasu nastúpili ako uragán, jedna krajšia akcia striedala druhú. Presné strely striedali výborné úniky na dvojtakty. Darilo sa premieňať voľné hody aj penalty, keď Slováci svojou aktivitou donútili Škótov často faulovať. Nástup domácej reprezentácie sa nepodarilo zastaviť holandskému trénerovi Škótska ani time-outom a v 12. minúte zápasu bolo skóre 9:0. Až v tomto momente sa podarilo hosťom prvýkrát premeniť dvojtakt. Skóre polčasu sa zastavilo na priepastnej hodnote 20:5. Domáci tréneri do druhého polčasu prestriedali svojich najskúsenejších hráčov a pod vidinou jasného náskoku tempo hry postupne upadlo. Slovákom sa prestala dariť streľba a hra sa vyrovnala. Zápas sa napokon skončil výsledkom 25:10 a na ihrisku mohla vypuknúť obrovská radosť Slovákov z víťazstva v turnajipostupu do Portugalska.

V nedeľu išlo už len o druhé miesto v turnaji, kde si to vo vzájomnom zápase rozdali tímy Srbska a Škótska. Z víťazstva a druhého miesta v tabuľke sa napokon tešili Srbi.

V poslednom vystúpení našej reprezentácie bol súperom tím Švédska. V jeho družstve hrá väčšina naturalizovaných Holanďanov a vzhľadom na to, že do Prievidze prišli iba so štyrmi ženami, z ktorých sa im dve zranili v sobotňajších zápasoch, bolo po dohovore organizátorov a zástupcov IKF dohodnuté, že tím Švédska môžu doplniť Srbky a Škótka. Domáci tréner dal príležitosť hráčom z lavičky, ktorý sa v prvý deň turnaja nedostali na ihrisko. Do zápasu vstúpili úspešne Slováci, keď sa v prvej minúte svojho debutu v drese s dvojkížom presadil hráč KK SPU Nitra Peter Levčík. Zápas však bol až do 13. minúty vyrovnaný najmä vďaka výbornej streľbe „švédskych“ korfbalistov z diaľky.  Potom sa domáci spamätali a šnúrou šiestich bodov odskočili svojmu súperovi. Polčas sa napokon skončil výsledkom 13:8. Druhý polčas sa opäť iba dohrával. Švédom sa podarilo dotiahnuť na rozdiel dvoch bodov, ale Slováci si víťazstvo nenechali vziať a potvrdili svoju neporaziteľnosť na turnajoch European Bowl.

Výsledky:

Slovensko – Srbsko 23:15 (12:8)

zostava Slovenska: Stanislava Gogová a Peter Bušík po 5, Matej Mendel a Igor Polarecký po 4, Alexandra Jamrichová a Monika Záňová po 2, Juraj Goga 1 a Janetta Schniererová

náhradníci: Denisa Walová (od 26. minúty), Tomáš Kočner (od 43. minúty),  Katarína Mináriková, Michaela Sviteková, Zuzana Bušíková, Peter Levčík, Peter Fábik a Maroš Gajdošík

tréner: Marcel Kavala, asistent trénera Tomáš Sonnenschein

Slovensko – Škótsko 25:10 (20:5)

zostava Slovenska: Peter Bušík 9, Matej Mendel 5, Monika Záňová 4,  Juraj Goga a Denisa Walová  po 2, Igor Polarecký a Alexandra Jamrichová po 1, Stanislava Gogová

náhradníci:  Peter Fábik 1 (od 26. minúty), Janetta Schniererová (od 26. minúty) , Zuzana Bušíková (od 26. minúty), Maroš Gajdošík (od 26. minúty), Tomáš Kočner,  Katarína Mináriková, Michaela Sviteková a Peter Levčík

tréner: Marcel Kavala, asistent trénera Tomáš Sonnenschein

Slovensko – Švédsko 20:18 (13:8)

zostava Slovenska: Peter Fábik 6, Michaela Sviteková 4, Janetta Schniererová, Stanislava Gogová,  Katarína Mináriková a Peter Levčík všetci po 2 , Maroš Gajdošík a Tomáš Kočner po 1

náhradníci: Alexandra Jamrichová (od 26 minúty), Zuzana Bušíková (od 26. minúty), Peter Bušík (od 47. minúty), Matej Mendel, Monika Záňová,  Juraj Goga, Denisa Walová a Igor Polarecký

tréner: Marcel Kavala, asistent trénera Tomáš Sonnenschein

Najlepším strelcom turnaja sa stal Peter Bušík (Slovensko) so 14 košmi.