Na slovíčko s … Petrom Levčíkom

lecko

Ďalším respondentom našej rubriky bola opora KK SPU Nitra, ako aj slovenskej reprezentácie, Peter Levčík. Jeho pohľad na korfbal v tíme a v reprezentácii nájdete v tomto rozhovore.

Bol si účastníkom ME v Porte v 2014, aj troch sústredení nového reprezentačného tímu v tejto sezóne. Aký je medzi tímami najväčší rozdiel? Aké nové prvky zaviedol nový reprezentačný tréner Hennie Baas do hry?

V porovnaní s predošlým kádrom nastali po ME v Porte výrazné zmeny. Odišla staršia generácia hráčov a s nimi aj lídri mužstva. Nahradili ich predovšetkým mladšie ročníky. Sú medzi nimi aj korfbalisti, ktorých mená nie sú korfbalovým fanúšikom príliš známe. (úsmev) Tím je plný mladej a odhodlanej krvi. Nadšenie, srdce a mladá krv sú niekedy viac ako skúsenosti. Po príchode trénera Hennieho Baasa si zvykáme na nový herný štýl korfbalu. Priniesol nový impulz, nové tréningové metódy. Je tu veľa systémov, ktoré treba dodržiavať. Hrá sa o dosť rýchlejšie a technickejšie. Kouč Hennie nám vniesol do našej hry svoju hernú filozofiu. Snažím sa v tom zlepšovať. Získať viac sebavedomia, čo je pre hráča dôležité. Na tréningoch vyžaduje vždy sto percent, nič iné sa neberie. Tréningy sú vo vysokom tempe, počas ktorých sa nacvičujú rôzne herné situácie. Potešilo ma aj to, že som mal možnosť oprášiť si angličtinu. (smiech)

Vyzerá, že si sa skvele etabloval do tímu, je ťažké spolupracovať s hráčmi a hráčkami, s ktorými sa počas sezóny stretávate ako súperi?

Všetci spolu dobre vychádzame, či už na palubovke, ale aj mimo nej. Myslím si, že kolektív funguje úplne super. Nepozeráme na to, či je hráč z Prievidze či z Nitry, to sa v kabíne nespomenulo hádam ani raz. Partia funguje a myslím, že to vidieť aj na ihrisku, kde jeden druhému pomôžeme. Niet sa načo sťažovať.

Aké poznatky z kempu by si chcel preniesť do svojho materského klubu?

Určite nasadenie, bojovnosť a agresivitu, to čo nám často v zápasoch môjho materského klubu chýba a snáď aj kolektívnejšie ponímanie hry. Taktiež psychickú pohodu, nakoľko sme nezachytili začiatok maďarskej ligy a keď vám v zápasoch nejde hlava, nejde ani telo. Hra je kŕčovitá a v rukách nemáte takú pohodu. Mali by sme si hlavne uvedomiť, že korfbal hrať vieme a neplašiť sa zbytočne, ale naopak, hrať jednoducho a účelovo.

Aké sú tvoje silné a slabé korfbalové stránky?

Medzi moje lepšie stránky patrí rýchlosť a bojovnosť na ihrisku a taktiež obľubujem súboje na doskoku, kde sa snažím využívať svoju výšku a silu v osobných súbojoch. Všetko ostatné treba stále vylepšovať, ako napríklad obrannú činnosť.

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší korfbalový úspech? Čo by si chcel s korfbalom dosiahnuť?

Za svoj doterajší najväčší korfbalový úspech považujem účasť na ME v Porte 2014. Ohľadom mojich cieľov, by som bol veľmi rád, keby sa nám podarilo s tímom Nitry postúpiť do playoff, kde sa potom môže udiať hocičo. Ďalším mojim cieľom je presadiť sa v slovenskej reprezentácii a na júnovej kvalifikácii, ktorá sa uskutoční v mojom rodnom meste vybojovať postup na ME v Holandsku a následne na MS v JAR. Bude to všetko určite ťažké, ale budem robiť všetko pre to aby sa mi moje ciele splnili.