Na slovíčko s … Jankou Miklovičovou

16112_657143384385359_8450396030438873244_n

Rozhovor sme urobili aj s dôležitou súčasťou slovenského korfbalu, Jankou Miklovičovou. Okrem hráčskej funkcie a funkcie kapitánky nitrianskeho tímu, pôsobí v korfbale aj ako podpredsedníčka KK SPU Nitra a v neposlednom rade viceprezidentka Slovenskej asociácie korfbalu. Pohľad najskúsenejšej z reprezentantiek na slovenský korfbal si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Vo Wroclawi si absolvovala ďalšie reprezentačné sústredenie. Ako by si zhodnotila uplynulý víkend?

Bolo to prvé zahraničné sústredenie novozloženého národného výberu. Tréner z Holandska je prísny a má presnú predstavu, čo od hráčov očakáva. Odohrali sme pod jeho vedením prvé prípravné zápasy, v ktorých sme sa hľadali my hráči a možné varianty zostavy skúšal aj tréner. V sobotu nám zápas vôbec nevyšiel, nedarila sa streľba, kazili sme nahrávky a prepadávali v obrane. Pustili sme ho však z hlavy, otriasli sa z nervozity, zapracovali na kolektíve a hneď to aj na ihrisku lepšie vyzeralo. Nedeľný zápas proti rovnakému súperovi bol úplne iný. Dodržiavali sme taktiku, presadili sa snáď všetci hráči, hrali sme ako kolektív a okrem výsledku nám odmenou bol aj trénerov spokojný úsmev po zápase. Samozrejme, sme ešte ďaleko od dokonalosti a do júnovej kvalifikácie je pred nami ešte kopec roboty, ale ukázali sme potenciál, na ktorom sa dajú postaviť pevné základy víťazného tímu, ktorý by veľmi chcel postúpiť na ME 2016 v Holandsku.

Vlani si bola zvolená za viceprezidentku Slovenskej asociácie korfbalu, čo to pre teba znamená, aké povinnosti ti pribudli?

Minulý rok prišlo k niekoľkým významným zmenám v korfbale na Slovensku. Blýska sa na lepšie časy o čom svedčia novovytvorené žiacke tímy, nový klub v Bratislave, nový reprezentačný tréner A seniorského tímu a podobne. Nové je aj celé vedenie SAKu, kde sa mi dostala do rúk dôležitá funkcia viceprezidentky. Je to veľká zodpovednosť a som rada, že mám možnosť priamo ovplyvňovať chod korfbalu u nás a veľmi dúfam, že práca moja, prezidenta Martina Sonogu a všetkých členov Rady SAK pomôže naštartovať korfbal na Slovensku tým správnym smerom. Myslím si, že vo vedení SAKu sú tí správni ľudia, ktorí majú korfbal veľmi radi, venovali mu veľkú časť svojho života a robia všetko čo je v ich silách, aby sa korfbalová rodina na Slovensku stále rozrastala.

Okrem pozície hráčky a viceprezidentky zväzu sa staráš aj o chod nitrianskeho klubu. Aký je najväčší rozdiel medzi prácou v klube a prácou v SAK.

O chod nitrianskeho klubu sa v prvom rade stará Tomáš Sonnenschein, bez ktorého by v Nitre žiadny korfbal momentálne nebol. Ja sa snažím mu vo všetkom pomôcť, radíme sa o všetkých zásadných veciach aj o detailoch, ktoré dopĺňajú celkovú mozaiku. Je veľmi časovo náročné popri civilnom zamestnaní vymýšľať, plánovať, vybavovať, trénovať, financovať, vykazovať… Snažíme sa do chodu klubu zapájať aj iných ľudí, aby sme si prípadne vychovali aj našich nasledovníkov. Dôležité ale je, že nás to stále veľmi baví a všetky úspechy nášho tímu nás motivujú do ďalšej práce.

Podobne to funguje aj v SAKu, “roboty” je viac než dosť. Dôležitá je komunikácia s ministerstvom školstva a inými štátnymi inštitúciami, treba sledovať a dodržiavať všetky novinky v legislatíve. Keďže korfbal je u nás ešte stále exotickým športom, veľký dôraz kladieme na propagáciu a rozširovanie do iných miest a klubov. Rozbehli sme nový formát 1.Slovenskej národnej korfbalovej ligy, do ktorej sa už zapojili aj tímy z Bratislavy. Po rokoch sme obnovili aj žiacke súťaže. Tento rok je navyše výnimočný tým, že budeme v Nitre v júni organizovať kvalifikáciu na Majstrovstvá Európy 2016. Je to pre nás v Nitre nová skúsenosť, keďže po prvýkrát privítame reprezentačné výbery ambicióznych krajín. Do turnaja ostávajú už len 3 mesiace a prípravné práce sa stále zintenzívňujú. Ja som sa stala predsedníčkou miestnej organizačnej komisie, čo mi pridáva ďalšie aktivity, hlavne v smere komunikácie s medzinárodnou organizáciou IKF a zúčastnenými tímami.

Niekedy by som prijala, keby mal deň 48 hodín, aby som ľahšie vedela zosúladiť moju prácu s korfbalovými povinnosťami, inokedy som zase rada, keď si môžem obliecť dres a vybehnúť na ihrisko ako hráčka a funkcionárske povinnosti idú bokom.


Aj keď to znie neuveriteľne, ale korfbal hrávaš už 20 rokov s krátkou odmlkou, ako sa za tú dobu korfbal zmenil?

Trochu to upravím. Korfbal poznám už 20 rokov, ale nehrávam ho zďaleka tak dlho. V priebehu tých rokov sa korfbal veľmi zrýchlil, upravili sa niektoré pravidlá, ktoré robia hru atraktívnejšou pre diváka ale pre hráčov zase fyzicky náročnejšou. Ale stále je to dynamický šport a krásne na ňom je, že si ho môžete zahrať s partiou kamarátov a kamarátiek, zažiť pri ňom veľa zábavy a precestovať polku sveta.


Aké sú tvoje silné a slabé korfbalové stránky?

Ja som tímový hráč, nezáleží mi na mojich individuálnych štatistikách, pokiaľ sa darí môjmu tímu. Veľmi rada hrám na pozícii asistenta, pretože to je hráč, ktorý to celé diriguje a rozhoduje, kto loptu dostane a kto nie. 🙂 Čiže to vlastne organizujem aj v zápase, nielen v klube. V Nitre nosím aj kapitánsku pásku a to je úloha veľmi ťažká. Kapitán musí tím burcovať, motivovať, povzbudiť keď sa nedarí a byť prvý, ktorý sa teší z každého streleného košu. Udržiavať team spirit je v kolektívnom športe kľučová vec a ja dúfam, že sú so mnou moji spoluhráči v tomto smere spokojní.

Mojou slabinou sú nervózne ruky pri penaltách, preto sa do nich príliš v zápasoch nehrniem. Poctivo na tom však pracujem a zaručene som ich na tréningoch vyskúšala najviac.

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší korfbalový úspech? Čo by si chcela s korfbalom dosiahnuť?

Mojím najväčším korfbalovým úspechom sú všetci moji kamaráti, ktorých som spoznala vďaka korfbalu po celej Európe. Je to výnimočný šport, pre mňa osobne najmä kvôli možnosti cestovať na rôzne turnaje a sústredenia, na ktorých spoznávam úžasných ľudí. To je hlavným dôvodom, prečo som sa ku korfbalu vrátila pred 6 rokmi a neplánujem ho opustiť ešte poriadne dlho.

Ciele, ktoré by som chcela dosiahnuť, delím podľa funkcie:

V pozícii viceprezidentky SAK – mať na Slovensku dlhodobo fungujúcu seniorskú ligu s minimálne 8 tímami, plus juniorské a žiacke kategórie s kopou veselých malých korfbalistov

V klube KK SPU Nitra – udržať tradíciu nášho letného medzinárodného turnaja a priniesť každý rok nový tím z inej krajiny, možno časom aj mimo Európy

Ako hráčka – premeniť penaltu v poslednej minúte za nerozhodného stavu vo finálovom zápase